Két évtizednyi vizsgálat zajlott, hogy agydaganatot okoz-e a mobiltelefonálás

Megosztás

Bár az eredmény egyértelműen azt hozta ki, hogy nem, egészen biztos, hogy a szkeptikusok ezután is kételkedni fognak ebben. Ettől függetlenül a mobiltelefonok nem feltétlenül a jó irányba változtatták meg a világot, leginkább a gyermekek által történő túlzott használat miatt.

Nem növeli az agydaganat kockázatát a mobiltelefon mindennapi használata egy húsz évet felölelő tudományos kutatás eredménye szerint – közölte az Egészségügyi Világszervezethez (WHO) tartozó Nemzetközi Rákkutatási Hivatal (IARC) Joachim Schüz vezette kutatócsoportja.

A vizsgálatot 1996-ban kezdték Nagy-Britanniában: több százezer nő először 2001-ben, majd 2011-ben újra válaszolt egy sor kérdésre a mobiltelefon-használattal kapcsolatos szokásairól. Az első körben részt vevő 800 ezer nő közül 3300-nak lett később agydaganata, és ebben semmiféle szerepet nem játszott az, hogy mióta és milyen gyakran használtak mobiltelefont.

Mivel a mobiltelefont – szemben más elektronikus eszközökkel – a fej közelében használjuk, évek óta kérdések merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy ennek milyen hosszú távú egészségügyi kockázatai lehetnek.

Az IARC-kutatással kapcsolatban a német neurológiai társaság közölte: a mobiltelefonok által kibocsátott sugárzás nem elegendő ahhoz, hogy károsítsa a sejtmagokban az örökítő anyagot és rákot okozzon. A mobilok sugárzása még ahhoz sem elég, hogy a használó testhőmérsékletét növelje. A modernebb telefonok ráadásul sokkal kevésbé sugároznak, mint a 25 évvel ezelőttiek. (via Hvg)

Kapcsolódó cikkek